"Türkiye'nin Bilgi Kaynağı"

Loading...
124_cagri_merkezi

MERAK ETTİKLERİNİZ

 

Enflasyon Sepeti Nasıl Hazırlanır?

Madde sepetlerinin ve ağırlıklarının güncellemesi, her yılın sonunda yapılmakta ve zincirleme Laspeyres formülü ile seri devam ettirilmektedir. Her yıl Aralık ayı itibari ile, yeni maddeler endekse dahil edilmekte ya da önemini kaybeden maddeler endeksten çıkarılmakta ve yeni ağırlıklar endeks hesabında kullanılmaktadır.

 

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), hanehalklarının tüketim harcamalarına konu olan mal ve hizmetlere ilişkin fiyatların genel düzeyinde zaman içinde meydana gelen değişimin göstergesidir.

Türkiye İstatistik Kurumu TÜFE'yi hesaplayabilmek için hanelerin en çok tükettiği mal ve hizmetleri esas alarak bir mal ve hizmet sepeti oluşturur.

TÜFE kapsamında hanehalklarının yoğunlukla alışveriş yaptığı işyerlerinin seçilmesi ve mal sepetinde yer alan maddeler için fiyatların bu işyerlerinden derlenmesi ve tüm yıl boyunca bu yapının korunması gerekmektedir. 2020 yılı TÜFE hesaplamaları kapsamında 81 il merkezi ve 225 ilçeden yaklaşık 28 000 işyerinden 550 binin üzerinde fiyat aylık olarak 418 madde ve 897 madde çeşidi için derlenmektedir ve 4274 kiracıdan kira verisi alınmaktadır.

TÜFE kapsamında fiyatlar, fiyat hareketliliği yüksek olan ürünlerde daha sık aralıklarla olmak üzere ayda bir, ayda iki ve haftalık olarak fiyat gelişimini yansıtacak şekilde derlenmektedir. Benzin, mazot, sigara ise günlük olarak takip edilmektedir.

Toplam 418 madde ve 897 madde çeşidinden oluşan sepette ekmek, süt, yumurta, et, çay, sebze ve meyveler gibi temel gıda maddelerinin yanı sıra kira, elektrik, doğalgaz, su ve telefon faturaları gibi hanehalkının düzenli ödemeleri yer almaktadır. Ayrıca, sepette sigaradan, benzine, eğitimden sağlığa, giyimden ev eşyasına, hanelerin tüketim harcamalarında önemli yer tutan tüm mal ve hizmetler kapsanmaktadır.

TÜFE sepetinde yer alan mal ve hizmet fiyatlarının derlenmesinde, bu konuda eğitim ve tecrübe sahibi 270 anketör görev almaktadır.

Her ay alandan derlenen fiyatlar, öncelikle 26 Bölge Müdürlüğündeki uzman personel tarafından bölge düzeyinde kontrol edilmekte, tespit edilen tutarsızlıklar alanda yeniden sorgulanmaktadır.

Veri setinin Merkeze iletilmesi ile birlikte tüm fiyatlar, toplam 30 personelden oluşan TÜFE Merkez Ekibi tarafından analiz edilmektedir. Bu süreçte madde düzeyinde beklenmeyen artış ve azalışlar, bölgeler arası tutarsızlıklar tek tek irdelenmekte, tespit edilen her sorun için Bölge Müdürlüklerine geri dönüş yapılmaktadır.

Analiz işlemleri tamamlanan veri setinin tablolaştırılması  ve haber büteninin hazırlanması süreçlerinde her ay Merkez TÜFE ekibinde bulunan toplam 8 personel görev almaktadır.

TÜFE'de fiyatların alandan derlenmesinden analizine ve haber bülteninin hazırlanmasına kadar geçen süreçte her ay yaklaşık 350 teknik ve konusunda uzman personel görev almaktadır.