Başkan'ın Mesajı
İçinde bulunduğumuz 21. yüzyılda, yaşamın her alanını etkileyen büyük bir değişim yaşanmaktadır. Küreselleşme adı verilen bu değişim süreci, ülkelerin ve toplumların sürekli yenilenmesini ve yaşanan köklü dönüşümlere ayak uydurabilmesini zorunlu kılmıştır. Bu süreçte, hiç kuşkusuz, bilgi, bilim ve teknoloji en önemli güç haline gelmiştir.
BM Genel Sekreteri'nin Mesajı
19 Ağustos 2015 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Sayın Ban Ki-moon, Devlet Başkanlarına gönderdiği yazısında; Dünya çapındaki hükümetleri, 2015 Dünya İstatistik Günü’nü başarılı kılmak için tüm zamanlarını ve desteklerini sunmaya davet etti ve onları bu kutlamalarla ilgili planlarını global toplum ile paylaşmaları konusunda teşvik etti.
Kardeş Okul Projesi

TÜİK yöneticileri, Dünya İstatistik Günü etkinlikleri çerçevesinde, 29 Eylül 2015 tarihinde Ankara’nın Çamlıdere İlçesi’ne bağlı Osmansin Köyü’nün aynı isimli ilk ve ortaokulunu ziyaret etti. TÜİK Yöneticileri, Çamlıdere İlçe Milli Eğitim Müdürü Lokman ÇELEBİ, Osmansin Okul Müdürü Fatih TÜRK ve öğretmenler tarafından karşılandı. Okulda düzenlenen törende tüm öğrenci ve öğretmenlere yönelik bir konuşma yapan TÜİK Başkan Yardımcısı Musa YILMAZ, TÜİK’in faaliyetlerini, istatistiğin hayatımızdaki yeri ve önemini çocukların daha kolay anlayacağı örnekler üzerinden açıkladı. Dünya İstatistik Günü’nün ortaya çıkış gerekçesi ve öneminden de söz eden Sn. YILMAZ sözlerini tüm öğretmen ve öğrencilere yeni öğretim yılının hayırlı olması ve başarılı geçmesi dilekleriyle tamamladı.

Osmansin İlk ve Orta Okuluna yapılan ziyarette, TÜİK yöneticileri ve Ankara Bölge Müdürlüğü personelinin gönüllü katkılarıyla alınmış olan okul çantaları, ilk ve ortaokul öğrencilerinin tamamına TÜİK personeli tarafından takdim edildi. Okula kayıtlı olan toplam 140 öğrenci için yaş ve cinsiyetlerine uygun olarak seçilen çantalarda sınıflarına uygun okul araç ve gereçleri de (beslenme çantası, suluk, defter, kalem kutusu, kalem, silgi, kalemtraş, ilkokul için oyun hamuru vb.) yer aldı.

Ankara Bölge Müdürlüğü’nün organizasyonu ile, Ankara (25 adet), İzmir (15 adet) ve Zonguldak (3 adet) Bölge Müdürlüklerinin de katkılarıyla 40 adet dizüstü bilgisayar bakımları yapılarak Çamlıdere İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne, yine Osmansin İlk ve Ortaokulu’nda kullanılmak üzere hibe edildi. Bunun yanısıra, 6, 7 ve 8. sınıfın birincilerine de birer dizüstü bilgisayar armağan edildi. Dizüstü bilgisayarlar 8. sınıf birincisine TÜİK Başkan Yardımcısı Musa YILMAZ, 7. sınıf birincisine Destek Hizmetleri Daire Başkanı Şemsettin ÖZCAN, 6. sınıf birincisine ise Basın ve Halkla İlişkiler Müşavir Vekili Didem SEZER tarafından takdim edildi. Ankara Bölge Müdürü Nurettin KAYA da 40 adet bilgisayarın teslim belgesini Çamlıdere İlçe Milli Eğitim Müdürü Lokman ÇELEBİ’ye sundu.

Osmansin İlk ve Ortaokul’una bir öğretim yılı boyunca yetecek miktarda temizlik malzemesi de hibe edildi.

Okulda düzenlenen tören, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.