Dünya İstatistik Günü
Dünya İstatistik Günü, ilk kez Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 64/267 sayılı kararnamesi ile “Resmi İstatistiklerdeki Başarıların Kutlanması” ana teması altında ve “hizmet, doğruluk ve profesyonellik” ana ilkeleri göz önüne alınarak 20 Ekim 2010 tarihinde kutlanmıştır. Söz konusu kutlama, üye ülkelerin yanı sıra, Birleşmiş Milletlere bağlı alt kuruluşlar, diğer uluslararası ve bölgesel kuruluşlar ile sivil toplum örgütlerinin de etkin katılımıyla gerçekleştirilmiştir.
 
Başkan'ın Mesajı
İçinde bulunduğumuz 21. yüzyılda, yaşamın her alanını etkileyen büyük bir değişim yaşanmaktadır. Küreselleşme adı verilen bu değişim süreci, ülkelerin ve toplumların sürekli yenilenmesini ve yaşanan köklü dönüşümlere ayak uydurabilmesini zorunlu kılmıştır. Bu süreçte, hiç kuşkusuz, bilgi, bilim ve teknoloji en önemli güç haline gelmiştir.
BM Genel Sekreteri'nin Mesajı
19 Ağustos 2015 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Sayın Ban Ki-moon, Devlet Başkanlarına gönderdiği yazısında; Dünya çapındaki hükümetleri, 2015 Dünya İstatistik Günü’nü başarılı kılmak için tüm zamanlarını ve desteklerini sunmaya davet etti ve onları bu kutlamalarla ilgili planlarını global toplum ile paylaşmaları konusunda teşvik etti.
Etkinliklerimiz
TÜİK Merkez
Kardeş Okul Projesi
TÜİK Yöneticileri Dünya İstatistik Günü Etkinlikleri Kapsamında Osmansin İlk ve Orta Öğretim Okulunu Ziyaret Etti.

 

Panel
Türkiye İstatistik Kurumu, 20 Ekim 2015 tarihinde ikinci kez kutlanacak olan Dünya İstatistik Gününde “Daha İyi Veri, Daha İyi Yaşam” temalı bir panel düzenleyecektir.

 

TÜİK Bölge Müdürlükleri
Dünya İstatistik Günü kapsamında, TÜİK Bölge Müdürlükleri tarafından çeşitli etkinlikler düzenlenmiştir. Bölge Müdürlükleri'nin faaliyetlerini bu bölümden takip edebilirsiniz.