Tanım ve Kavramlar

Kır-Kent
Hanehalkı
Referans kişi (hanehalkında görüşülen kişi)
Görüşmeye uygun kadın
Birlikte olunan erkek
Eş(ler) veya birlikte olduğu erkek(ler) tarafından kadına yönelik fiziksel şiddet
Eş(ler) veya birlikte olduğu erkek(ler) tarafından kadına yönelik cinsel şiddet
Eş(ler) veya birlikte olduğu erkek(ler) tarafından kadına yönelik duygusal şiddet/istismar
Eş(ler) veya birlikte olduğu erkek(ler) tarafından kadına yönelik ekonomik şiddet/istismar
Eş(ler) veya birlikte olduğu erkek(ler) dışındakilerden kadına yönelik fiziksel şiddet/istismar
Eş(ler) veya birlikte olduğu erkek(ler) dışındakilerden kadına yönelik cinsel şiddet
Eş(ler) veya birlikte olduğu erkek(ler) dışındakilerden kadına yönelik duygusal şiddet/istismar
Çocukluk döneminde cinsel istismar
Çalışmanın engellenmesi
Eğitimin engellenmesi

Israrlı takip

Kişinin kendi güvenliğinden korku duymasına neden olacak şekilde eş/birlikte olunan erkekler, aynı haneyi paylaşsın ya da paylaşmasın aileden veya haneden olan ya da aile mensubu sayılan diğer kişi(ler), okul, mahalle ve çalışma ortamlarındaki kişi(ler), kadının tanımadığı kişiler tarafından tekrar eden, kasıtlı ve tehditkar davranışların tümü ısrarlı takip olarak tanımlanmaktadır. Bu araştırmada ısrarlı takibe ilişkin bilgi, aşağıda tanımlanan ısrarlı takip davranışlarına ilişkin sorular aracılığıyla elde edilmiştir:

  • Sürekli telefonla arama,
  • Kısa mesaj, mektup ve/veya e-posta gönderme,
  • Sosyal medya aracılığıyla iletişim kurma ve takip etme,
  • Çalışılan ya da yaşanan mekâna gelerek bir sebep olmadan karşısına çıkma,
  • Çiçek, mum vb. romantik hediyeler ya da tuhaf, korkutucu eşyalar gönderme,
  • İletişim bilgilerini internette ya da başkalarının görebileceği ortamlarda paylaşarak üçüncü kişilerin rahatsız etmesine neden olma,
  • Görüşmezse intihar etme ile tehdit etme,
  • Görüşmezse fiziksel ve/veya cinsel zarar vereceği ile tehdit etme,
  • Görüşmezse çocuklara ya da aileden birilerine zarar verme ile tehdit etme

Erken evlilik

Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne göre 18 yaşından önce ve Türk Medeni Kanunu’na göre 17 yaşının tamamlanmasından önce, fiziksel, fizyolojik ve psikolojik açılardan evlilik ve çocuk doğurma sorumluluğu taşımaya hazır olmadan gerçekleşen evliliklerdir. Bu çalışmada 18 yaşından önce gerçekleşen evlilikler erken evlilik olarak adlandırılmıştır.

Hanehalkı Refah Düzeyi

Sosyo-ekonomik statüyü yansıtan “refah düzeyi” değişkeni, hanehalkının sahip olduğu mal ve eşyalar* kullanılarak temel bileşenler analizi ile hesaplanmıştır. “Refah endeksi” değerine göre, hanelerin en düşük değerden en yüksek değere doğru sıralanması ve daha sonra da tüm hanelerin üç gruba (beş gruba) ayrılacak şekilde gruplanmasıyla belirlenmiştir. Daha sonra her hanehalkı içinde yaşayan hanehalkı üye sayısı kullanılarak ağırlıklandırılan endeks değeri, araştırmada yer alan tüm hanehalkı nüfusu, yaşadıkları hanehalkının aldığı refah puanına göre sınıflandırılmıştır. Bu sınıflandırmada, en düşük yüzde 40’lık dilim “Düşük”, ortadaki yüzde 40’lık dilim “Orta” ve en yüksek yüzde 20’lik dilim de “Yüksek” refah grubunu oluşturmuştur.

*Refah endeksi oluşturulurken kullanılan mal ve eşyalar şunlardır: Buzdolabı, derin dondurucu, gazlı/elektrikli fırın, mikrodalga fırın, bulaşık makinası, çöp öğütücüsü, çamaşır makinesi, çamaşır kurutma makinesi, ütü, elektrik süpürgesi, lcd-plazma televizyon, ev sinema sistemi, televizyon, uydu yayınları, ödemeli tv yayınları (Kablo tv, Digitürk, D-Smart vb.), dvd/vcd çalar, cep telefonu, telefon, dizüstü/tablet bilgisayar, masaüstü bilgisayar, internet bağlantısı, klima, özel araba, taksi/minibüs/otobüs/diğer ticari araç, traktör)

Yukarı