Tanım ve Kavramlar

Hanehalkı: Aralarında akrabalık bağı bulunsun ya da bulunmasın aynı konutta yaşayan, temel ihtiyaçlarını birlikte karşılayan, hanehalkı hizmet ve yönetimine iştirak eden bir veya birden fazla oluşan topluluktur.

Kurumsal Olmayan Nüfus: Okul, yurt, otel, çocuk yuvası, huzurevi, özel nitelikteki hastahane, hapishane, kışla ya da orduevinde ikamet edenler dışında kalan nüfustur.

Hanehalkı ferdi: Hanehalkını meydana getiren topluluğun bir üyesidir. Bununla birlikte kurumsal nüfus kapsamında yer alanlar (askerde ve hapiste olanlar, huzurevlerinde kalan yaşlılar, yurtta kalan öğrenciler, çocuk yuvasında kalanlar, 12 ayı aşkın bir süredir hastanede kalanlar),hanede kalış süresi 12 aydan az olan misafirler, hanehalkından evlenme, askere gitme, çalışmaya gitme, eğitime gitme, torununa bakmaya gitme vb. sebeplerle kesin olarak veya uzun süreli olarak ayrılanlar (12 ay ve daha fazla süre için) hanehalkı ferdi olarak kapsanmamaktadır.

Meslek: Uluslararası Standart Meslek Sınıflaması (ISCO-08)

Eğitim:Bireylerin eğitim durumları hakkındaki bilgiler Uluslararası Standart Eğitim Sınıflamasına (ISCED,2011) uygun olarak sınıflandırılmıştır.

İşteki durum: İstihdam edilen ve daha önce bir işte çalışmış olanlar, Uluslararası İşteki Durum Sınıflamasına (ICSE,1993) uygun olarak sınıflandırılmaktadır.

İşsiz: Referans dönemi içinde istihdam halinde olmayan (kar karşılığı, yevmiyeli, ücretli ya da ücretsiz olarak hiç bir işte çalışmamış ve böyle bir iş ile bağlantısı da olmayan) kişilerden iş aramak için son üç ay içinde iş arama kanallarından en az birini kullanmış ve 15 gün içinde işbaşı yapabilecek durumda olan kurumsal olmayan çalışma çağındaki tüm kişiler işsiz nüfusa dahildirler.

İşgücüne Dahil Olmayanlar: İşşiz veya istihdamda olmayan 16 ve daha yukarı yaştaki nüfustur.

Ev işleriyle meşgul: Kendi evinde ev işleriyle meşgul olması nedeniyle iş aramayan ve iş başı yapmaya da hazır olmayan kişilerdir.

Emekli: Bir sosyal güvenlik kuruluşundan emekli olduğu için iş aramayan ve iş başı yapmaya da hazır olmayan kişilerdir.

Öğrenci: Bir öğrenim kurumuna devam etmesi nedeniyle iş aramayan ve iş başı yapmaya da hazır olmayan kişilerdir.

Engelli: Bedensel özür, hastalık veya yaşlılık nedeniyle iş aramayan ve iş başı yapmaya da hazır olmayan kişilerdir.

Diğer: Ailevi ve kişisel nedenler ve bunun dışındaki diğer nedenler ile iş aramayan ve iş başı yapmaya da hazır olmayan kişilerdir.

Taşınabilir bilgisayar (laptop, tablet): Dizüstü bilgisayarlardır. Masaüstü bilgisayarlar ile yapılan tüm görevleri yerine getirmenin yanı sıra kolayca taşınabilmektedir.

Oyun konsolu: İnternete bağlanabilen oyun makinesi olarak tanımlanabilir. Taşınabilir oyun konsolları dahildir. Örnek olarak, Sony playstation, Nintendo Wii ve Microsoft Xbox. PSP vb.

Avuçiçi bilgisayar (PDA): Taşınabilir küçük cep bilgisayarlarıdır. Küçük boyutlu bu bilgisayarlarda isim ve adreslerin saklanabildiği bir veritabanı, not defteri ve iletişim kurmayı sağlayan bölümler yer alır. Bu cep bilgisayarları aynı zamanda cep telefonu, video ve fotoğraf çekimi, GPS gibi özelliklere de sahiptir. Bu tür PDA’lara sahip hanehalkı fertleri bu soruyu cevaplandırırken hem cep telefonu hem de el bilgisayarı kısımlarını işaretleyecekleridir.

İnternete bağlanabilen cep telefonu: GPRS, WAP veya diğer standartlar aracılığıyla İnternete bağlanabilen telefonlardır. Bu özelliklere sahip olmayan cep telefonları ile internete erişilememektedir. Alanda bu özelliği daha net öğrenmek için telefon ile fotoğraf çekip gönderebilme özelliği olup olmadığı da yardımcı bilgi olarak alınabilir. Bu özellikleri sağlıyor ise İnternete erişim imkanı vermektedir.

WAP (Wireless Application Protocol/Kablosuz uygulama Protokolü): Mobil telefonlar, avuçiçi bilgisayarlar (pda) gibi mobil iletişim araçları üzerinde internet içeriği sağlayan bir teknolojidir.

GPRS (Genel Paket Radyo Servisi): Verilerin mevcut GSM şebekeleri üzerinden saniyede 28.8 Kb'den 115 Kb'ye kadar varabilen hızlarda iletilebilmesine imkan veren, cep telefonu, dizüstü bilgisayar, PDA ve diğer mobil cihaz kullanıcılarına kesintisiz İnternet bağlantısı sunan bir mobil iletişim servisidir.

GPS (Global Konumlandırma Sistemi): Dünya yörüngesinde bulunan 24 uydu sisteminden oluşan ve yeryüzü üzerindeki bir coğrafi konumu tam olarak belirlemek üzere yayın sinyallerini kullanan bir sistemdir. GPS ölçme, alan haritalamada ve navigasyonda yaygın olarak kullanılır.

3G: Üçüncü kuşak mobil iletişim teknolojilerine verilen kısaltmadır. Bu kuşağa ait cihaz ve ağlar Uluslararası Telekomünikasyon Birliği-2000 (IMT-2000) adıyla anılan bir standardı kullanmaktadır. IMT-2000 standardı, GSM EDGE, UMTS, CDMA2000, DECT ve WiMAX teknolojilerini kapsayan bir standartlar ailesidir. Verilen hizmetler arasında mobil kullanıcılar için geniş-alanda kablosuz telefon görüşmeleri, görüntülü aramalar ve kablosuz veri aktarımı vardır. 2G ve 2.5G hizmetleriyle karşılaştırıldığında, 3G eşzamanlı konuşma ve veri hizmetleriyle daha yüksek veri hızlarını (HSPA+ ile iniş yolunda 14.4 Mbit/s ve çıkış yolunda 5.8 Mbit/s'e ulaşan hızları) desteklemektedir. Üçüncü nesil kablosuz telefon teknolojilerine verilen genel addır.

Akıllı telefon (Smartphone): Cep telefonunun sağladığı klasik özelliklere, bilgisayar dünyasının bir ürünü olan PDA’lerin özelliklerinin de eklenmesiyle tasarlanan gelişmiş mobil iletişim cihazıdır. Akıllı telefonlarda mobil işletim sistemleri bulunur (ör. Symbian-3) bu sayede birçok farklı amaç için daha aktif bir şekilde kullanılabilir ve neredeyse her iş için bir uygulama bulunabilir. İşlemcileri bataryaların uzun süre dayanabilmesini sağlayan ARM tabanlı olur ve de karmaşık işlemleri sorunsuzca yapabilirler. Aynı zamanda çoğu akıllı telefonda Grafik İşlemci de mevcuttur. Bu sayede fazla poligon gerektiren kaliteli oyunları kolayca ve akıcı şekilde çalıştırabilirler. Akıllı telefonların, normal telefonlara kıyasla en büyük özellikleri özel işletim sistemleridir. Günümüzde birçok akıllı telefonda Android işletim sistemi bulunmaktadır. Mobil İşletim Sistemleri, bir cep telefonunda bulunmayan esneklik, özellik ve de uygulama sayısını akıllı telefonlara verir.

ADSL: Mevcut telefon hattını daha etkili kullanmak amacıyla sayısal verileme tekniği ile aktarılabilecek veri yeterliliğinin arttırılması yoluyla kullanıcıya geniş veri aktarım olanağı sağlamaktadır. Dolayısıyla bu teknoloji sayısal veri ve ses bilgilerini aynı anda kullanmamıza olanak sağlar. Ses ve veri bilgilerinin birbirlerini etkilememeleri için splitter/ayırıcı kullanılması gereklidir.

Uydunet: Uydunet’te telefon hattına gerek yoktur. Gerçek genişbant internet çözümüdür. Uydunet size 20Mbps'e kadar sunduğu hız seçenekleri ile ve çok ekonomik tarifler ile abonelik imkanı sunar. Statik IP adresi ile kurumsal hizmet verme imkânı sunar. IP blok talebinde bulunulabilir. Ücretsiz e-posta ve FTP hizmeti vardır. Güvenilir, hızlı erişim imkânı mevcuttur. Kullanımın yoğun olduğu saatlerde alternatif genişbant çözümlerinde olduğu gibi internet hızınızda düşme yaşanmaz. Kullandığın kadar öde İnternet aboneliği ile kullandığınız kadar ücret ödersiniz. Kullanmadığınız internet hizmetinin ücretini ödemezsiniz. Abonelik süresince ücretsiz ve yerinde teknik servis imkânı vardır. Mesafe sorunu yoktur. İnternet hızı, herhangi bir noktaya olan uzaklığınız ile bağlantılı değildir.

Fiber bağlantı: Fiber kablolar, yüksek miktarda veri aktarımı için kullanılan, cam elyaf türevi bir kablo türüdür. Fiber kablo altyapısı üzerinden ADSL'ye kıyasla çok daha yüksek hızlarda internet bağlantısı mümkün olur. Kısa süre öncesine kadar yalnızca Türk Telekom'un şirketler için sunduğu fiber hizmetini son yıllarda bazı şirketler, Türkiye'de belirli bölgelerde fiber kablo döşeyerek sunmaya başladılar. Fiber bağlantı, saniyede 100 Megabit'e kadar yüksek hızlarda internet bağlantısı olanağı sunuyor. Bu hızla örneğin DVD formatında bir filmin tamamını dakikalar hatta saniyeler içinde indirmek mümkün. Bağlantı için kullanıcının yapması gereken ise çoğunlukla ilgili şirketi arayarak randevu almak. Fiber internet bağlantısı için ADSL'deki gibi bir telefon hattına da gerek duyulmuyor, gerekli olan modem ve diğer kurulumu şirket yetkilileri kısa sürede tamamlayabiliyor.

WiFi: TTNET WiFi isim ve logosunu gördüğünüz her yerde kullanabileceğiniz hızlı ve güvenli kablosuz internet erişim hizmetidir. TTNET WiFi servisi ile havaalanları, alışveriş merkezleri, kafe ve restoranlar gibi 8 000'den fazla TTNET WiFi noktasında WiFi dakikalarınızı kullanarak internet erişiminizi sürekli kılabilirsiniz. WiFi özellikli dizüstü, avuç içi bilgisayar (PDA ve benzeri akıllı telefonlar), ya da WiFi özellikli cep telefonu, IEEE802.11b/g ve WiFi uyumlu WLAN kartına sahip bilgisayarlar ile TTNET WiFi'a bağlanabilirsiniz.

ISDN (Entegre Servisler Dijital Ağı): Mevcut analog telefon şebekesinin sayısal alternatifidir. Normal bir telefon hattı gibi bir telefon numarası çevirip hem sayısal, hem de analog hatlara ulaşım sağlanabilir. ISDN teknolojisini alışılmış analog hatlardan ayıran en önemli özellik tamamen sayısal temiz bir ses kanalı sağlamasının yanında, aynı anda veri (data) iletişimine de izin verebilmesidir. Ses, görüntü, veri gibi her türlü bilginin sayısal bir ortamda birleştirilip aynı hat üzerinden iletilmesinin sağlandığı bir haberleşme ağıdır.

Akıllı Televizyon (Smart TV): İçinde kablolu ya da kablosuz internete bağlanma özelliği bulunan TV’lere Smart TV denir. Bu tür TV’lerin içinde işlemcisi ve belleği olan küçük bir bilgisayar vardır. Anakarta gömülü işlemcili sistemlerdendir. USB port’ları olduğundan USB bellek ya da harici disk takılabilir ve içindeki videolar, resimler görüntülenebilir. USB/DLNA üzerinden video oynatma, uygulamalar ve oyunlar oynatma, PVR/DVR işlevi ile ayrı bir cihaz kullanmadan yayınları kaydetme, hareket ve sesli denetim özelliklerinin yanında FACEBOOK, TWITER vb. E-posta hesaplarınıza ve milyonlarca web sitesinden dilediğinize erişebilme ve TV izleme konforunda internette gezinme olanağı sağlayan televizyonlardır.

Hemen her gün:
Her hafta 4 gün ve daha fazla kullanılıyor ise işaretlenecektir.

Haftada en az bir defa: Her hafta 1 ile 3 gün arasında kullanılıyor ise işaretlenecektir.

Ayda en az bir defa: Ayda bir defa ama her hafta kullanılmıyor ise işaretlenecektir.

Ayda bir defadan az: Tüm yıl dikkate alındığında bazı aylar hiç kullanılmıyor ve diğer aylarda bir defa kullanılıyor ise seçilecektir.

Evde: Amacı ne olursa olsun (özel veya iş amacı) evde İnternet kullanıldı ise işaretlenecektir.

İşyerinde (evde çalışanlar hariç): Evini iş yeri olarak kullanan fertler (çevirmen, dergi editörü vb.) işyeri kısmını işaretlemeyip evde seçeneğini seçmelidirler.

Eğitim alınan yerde (okul, kurs vb): Görevi itibarıyla eğitim alınan yerde çalışan öğretmenler ve memurlar bu soruya işyerinde, öğrenciler ise eğitim alınan yerde olarak cevaplandıracaklardır.

Bir başka kişinin evinde: Bu şık cevaplayıcının işyeri bir başka kişinin evi ise kullanılmamalıdır.

Diğer: Ne amaçla olursa olsun sendika ve dernek gibi sivil toplum kuruluşları, kütüphane, postane gibi devlet kurumları ile otel, motel, pansiyon vb. yerlerde İnternet kullanılıyor ise diğer seçeneği işaretlenecektir.

İnternet üzerinden telefon ile görüşme / video görüşme (Voip/webcam):

Maliyetleri düşürme açısından tercih edilmektedir. Kullanıcı İnternet tabanlı, Voice over IP veya VoIP aracılığı ile telefon kullandığının farkında olmayabilir. Son zamanlarda telefon önemli hale gelmiştir. Skype gibi küçük bir program kurarak İnternet üzerinden aynı programı çalıştıran diğer bir kullanıcı ile ücretsiz görüşülebilmektedir. Eğer Web cam var ise aynı görüşme görüntülü olarak da gerçekleştirilebilir.

Web siteleri aracılığıyla bilgi paylaşımı: Blog siteleri, facebook, twiter vb. toplumsal ve siyasal konular ile ilgili görüşleri paylaşmak, okumak şeklinde pasif katılım veya yazmak şeklinde aktif katılımlar kapsama dahildir. Facebook ve Twitter en çok bilinen ve kullanılan sosyal ağlar olduğu için örnek olarak verilmişlerdir.

Online haber, gazete ya da dergi okuma: Ücretsiz veya abonelik gerektiren tüm çevirimiçi (online) gazete ve dergiler kapsama dahildir.

Mal ve hizmetler hakkında bilgi arama: Satın alma öncesi mal ve hizmetler hakkında bilgi aramayı kapsanmaktadır. Ev eşyası, film, müzik, video oyunları, kitaplar, e-öğrenme materyalleri, elbise, elektronik ekipmanlar, bilgisayar yazılım hizmetleri, bankacılık hizmetleri, sağlık hizmetleri vb.

Mal ve hizmet satışı (iş ile ilgili olmayan, açık artırma ile satış vb.): Bir web sitesi üzerinde verilen otomobil ilanı üzerine, alıcının satıcıyı telefon veya e-posta ile ilişkiye geçerek satış işlemi sonuçlandırması İnternet üzerinden mal ve hizmet satışı olarak tanımlanamaz. Alıcı satış işlemini internet üzerinde doldurduğu form ile otomatik olarak gerçekleştirdiği durumda bu seçenek işaretlenmelidir. Ayrıca, İnternet üzerinden mal ve hizmet satışının gerçekleşmesi için ödemelerin online olarak yapılmasına da gerek yoktur.

İnternet bankacılığı: Ödemeler ve transferler için gerçekleştirilen elektronik işlemleri kapsamaktadır. İnternet üzerinden yapılan hisse senedi ve sigorta alımları İnternet bankacılığı başlığı altında yer almamalıdır. Eğer hisseler veya finansal hizmetler için gerçekleştirilen basit bilgi amaçlı aramalar yapılıyor ise bunlar Soru B16 6. seçenekte yer alan mal ve hizmetler için bilgi arama seçeneğinde işaretlenecektir.

E-DEVLET KULLANIMI

Bilgi edinmek:
Kamu kuruluşlarının web sayfasından herhangi bir konuda bilgi almak kastedilmektedir. Yerel ya da merkezi yönetimde yer alan kamu kuruluşlarının sayfaları olabilir.

Resmi formları/dokümanları indirmek: Herhangi bir amaçla kullanmak için (bilgi almak veya hizmet talebinde bulunmak) resmi formların kamu kuruluşlarının web sayfasından indirilmesidir. Bu dokümanlar pdf veya Microsoft word formatında olabilir.

Form doldurma ve doldurulmuş form gönderme: Form online olarak Internet üzerinden indirilmeli yine online ortamda doldurulduktan sonra aynı ortam üzerinden gönderme işlemi tamamlanmalıdır. Bu işlemler için “Sign in” (Üyelik) şartı aranmaktadır. Bu şekilde işlem yapılabilmesi için gerekli bilgilerinizi önceden ilgili web sitesine sağlamanız şartı aranmaktadır. Formların indirilmesi, doldurulması ve posta ile gönderilmesi bu kategoride yeralmamaktadır.

E-TİCARET

E-posta, SMS ve MMS ile verilen siparişler e-ticaret kapsamına girmez. İnternet üzerinden ücretsiz sağlanan hizmetler (ücretsiz yazılım programı, bilgiler) e-ticaret kapsamında yer almamaktadır. İnternet üzerinden yatırım fonu, hisse senedi alım-satımında bulunmak, ücreti karşılığında bilgi servislerinden yararlanmak, otel için rezervasyon yaptırmak, müzayede/açık artırma sitelerinden ürün satın almak e-ticaret kapsamındadır. İnternet üzerinden ücretsiz sağlanan hizmetler (ücretsiz yazılım programı, bilgiler) e-ticaret kapsamında yer almamaktadır.

Gıda: Yiyecek, gıda, hijyenik ürünler, tütün ürünleri, çiçek ve kozmetik ürünleri dahildir.

Ev eşyası: Mobilya, oyuncak, çamaşır makinesi, fırın, bulaşık makinesi, taşıtlar, bahçe ekipmanları, bitki, antikalar, sanatsal ürünler, araçlar, vasıta dahildir.

İlaç: İlaçlar, antibiyotikler ve vitaminler dahildir.

Bilgisayar ve diğer ek donanım: Bilgisayar, modem, yazıcı gibi.

Yukarı